Sajamsko poslovanje u izvedbi učenika

Autor: Zoran Babić, 20. 3. 2016.

Dana 26. veljače 2016. g. u organizaciji Druge ekonomske škole Zagreb održan je prvi Sajam vježbeničkih tvrtki. Na sajmu je sudjelovalo 16 tvrtki te su uz Školu domaćina sudjelovale i Srednja škola „Ivan Švear“ iz Ivanić-Grada, Srednja škola Velika Gorica i Prva ekonomska škola Zagreb.

Prvu ekonomsku školu predstavljale su dvije vježbeničke tvrtke, Cream Cook 4. b razreda te Voteka 4. e razreda pod mentorstvom profesora Tomislava Polića. Cream cook su predstavljali učenici Sara Horvat kao direktorica tvrtke te Ivan Geld, Ivana Brčinović, Katarina Badrov i Melita Hanžek. Voteku su predstavljale Paula Čondrić kao direktorica tvrtke te Antonija Došen, Dora Kulušić, Ivana Jurakić i Mateja Dajić.

U konkurenciji 16 tvrtki naši su učenici postigli odličan rezultat osvojenim drugim i trećim mjestom!

Pred učenicima je bio veliki izazov, pokazati sva stečena znanja i vještine iz mnogih predmeta kao što su Poduzetništvo, Upravljanje prodajom, Marketing, Računovodstvo, Komunikacijsko-prezentacijske vještine, Marketing usluga, Poslovne komunikacije, Informatika, Materinski jezik, koji su ujedno integrirani u sam predmet Vježbeničke tvrtke. Kroz predmet Vježbeničke tvrtke učenici spoznaju kako djeluje gospodarski sustav naše države (a i međunarodno poslovanje) uz sve potrebne institucije.  Razvijaju kreativnost, profesionalizam u obavljanju pojedinoga posla, zanimanje za struku, komunikativnost, poduzetnički duh, međusobnu toleranciju i uče poštivati različitosti. Nastavnik postaje samo koordinator njihovih aktivnosti jer postupno sve zadatke i odgovornost prenosi na učenike - zaposlenike.

Članovi ocjenjivačke komisije bili su predstavnici poznatih hrvatskih tvrtki: gđa Kristina Jedvaj, key account manager u Podravci d. d., g. Vinko Filipović, direktor marketinga i razvoja Školske knjige d. d. te  g. Marko Matijević, osnivač internetskog portala Srednja.hr.
Ocjenjivačka komisija ocjenjivala je zaposlenike vježbeničkih tvrtki prema nekoliko kriterija: komunikacijsko-prezentacijske vještine, vještine pregovaranja i prodavanja, izrada PowerPointa,  marketinški splet elemenata koji čine vizualni imidž njihove vježbeničke tvrtke i dr.

Učenici su vješto simulirali poslovanje na tržištu, uspješno su vodili prodajne pregovore, zaključivali kupoprodajne transakcije te sve evidentirali poslovnom dokumentacijom. Osim sajamskog dijela poslovanja učenici su vizualno uredili štand, napravili promotivne materijale te predstavili svoju tvrtku putem PowerPoint prezentacije.
Sponzori natjecanja Aquae Vivae iz Krapinskih Toplica, ugostiteljski objekt iz Rudeša Mekpers, Podravka d.d., Školska knjiga d.d. te Bruketa&Žinić prigodnim poklonima nagradili su učenike triju najbolje plasiranih tvrtki.

Zahvaljujemo ravnateljici Druge ekonomske škole Zagreb gđi Ani Naletilić na gostoprimstvu  te prof. Jeleni Beroš na odličnoj organizaciji natjecanja. Rado ćemo se odazvati i sljedeće godine!

U nastavku pogledajte ukupan poredak te posjetite našu galeriju slika.