Profil Škole

Na sadašnju adresu Prva ekonomska škola, koja se tada zvala Ekonomska škola "Boris Kidrič", preseljena je 1967 godine te je uz školu za omladinu otvorena i večernja škola, tj. škola za odrasle. Prva ekonomska škola je najstarija trgovačka škola u Hrvatskoj.Škola neprekidno radi od 1883 g. do danas.

Škola se nalazi na području  Područnog ureda Centar, u blizini Hrvatskog narodnog kazališta, Kazališta Gavella, Muzeja Mimara, Pravnog fakulteta, Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, te mnogih drugih kulturnih i javnih ustanova.

Misija škole:

Svim učenicima omogućiti da, u pozitivnom školskom ozračju, stječu znanja i iskustva potrebna za uključivanje na tržište rada, ali i za nastavak školovanja:

1. usvajanje temeljnih pojmova iz ekonomije,a čime stječu  znanja potrebna za poduzetnički pothvat
  2. kvalitetnim i postupnim stjecanjem znanja razviti kreativnost i slobodu mladog poduzetnika - managera
  3. osposobljavanje učenika za kompletno vođenje biznisa, za inovativni rad u svrhu unaprjeđenja slobodnog i tržišnog gospodarstva u Republici Hrvatskoj.

Vizija škole:

Kvalitetnom školom pripremiti mladog čovjeka za profesionalne i životne izazove.

Ciljevi poučavanja omogućuju nastavniku da:

… odabirom odgovarajućih metoda poučavanja potiču samostalnost i kreativnost učenika,

… lakše evaluira ishode učenja te

… potakne učenike na ulaganje napora za postizanje ciljeva.

U redovnoj nastavi obrazuje se 991 učenik u 40 razrednih odjela (svako godište po 10 razrednih odjela).
Škola posjeduje zgradu u Medulićevoj 33, površine 4500 m2.

U školskoj godini 2017./2018. za upis u prvi razred prijavilo se preko 1000  učenika na 260 mjesta. Posljedni primljeni učenik ostvario je 60,45 bodova.
Škola raspolaže s 20 učionica,  sa dvije specijalizirane učionice za izvođenje nastave poslovnih komunikacija s po 15 računala, dvije informatičke učionice koje su opremljene s 28 računala za učenike i po 2 računala za nastavnike, s dva ureda za potrebe vježbovničkih  tvrtki opremljenih sa svom potrebnom uredskom opremom te kabinet za izvođenje nastave Bankarstva i financija. Škola također ima biblioteku opremljenu s oko 12.000 knjiga, te ndvoranu za tjelesnu i zdravstvenu kulturu.

U suterenu se nalazi uređen prostor sa stolovima za stolni tenis
Na prvom katu nalazi se svečana dvorana za priredbe i akademije.
U prizemlju se nalazi zbornica, namijenjena potrebama dvije smjene.
U suterenu su uređena dva zdravljaka za prehranu učenika.

Uspješnu suradnju razvili smo s Ekonomskom školom iz Ptuja, Republika Slovenija,  i Ekonomskom školom iz Sarajeva. Učenici iz  triju partner škola sudjeluju već nekoliko godina u zajedničkim projektima u organizaciji ACES-a (Academy of Central European schools).

Ove školske godine, u okviru programa Erasmus+, provodimo projekt pod nazivom DO IT YOURSELF, a kojemu je osnovna ideja naučiti učenike izrađivati tradicijske proizvode obrtnika zemalja uključenih u Projekt čime bi se trebala povećati njihova samozapošljivost. U Projektu, osim Prve ekonomske škole, Zagreb sudjeluju učenici i nastavnici iz još tri europske  škole: Rokiskio Juozo Tumo-Vaizganto gimnazija, Rokiskis, Litva; Agrupamento de Escolas de Santa Maria dos Olivais, Lisabon, Portugal i IIS Francesco Orioli, Viterbo, Italija. Osim što će se program realizirati u Prvoj ekonomskoj školi u Zagrebu, program će se realizirati i u partner školama iz Litve, Portugala i Italije. Za provedbu projekta osigurana su financijska sredstva u ukupnom iznosu od 20.485 eura (do sada je Školi isplaćeno 80% od navedenog iznosa, ostatak po završetku projekta);

Već drugu godinu sudjelujemo, također u okviru programa Erasmus+, zajedno s još pet ekonomskih škola u Republici Hrvatskoj, u projektu koji provodi BHV Education. Cilj je spomenutog projekta razvoj i jačanje poduzetničkih kompetencija kroz vođenje vlastite tvrtke. U okviru projekta  osam učenika boravilo je  u srpnju 2015. godine četiri tjedna u Velikoj Britaniji. Obzirom da Projekt traje još ovu školsku godinu, na isto putovanje odlazi još sedam učenika.

My virtual pen friend across Europe  (moj virtualni pen prijatelj u cijeloj Europi) je  međunarodni projekta preko e-twining platforme (nositelj programa je škola iz Turske te 10 partnera iz Italije, Španjolske, Poljske, Njemačke i Hrvatske). Program se realizira u  periodu od prosinca 2016. do ožujka 2017.  preko međunarodne platforme twinspace-a.

Projekt Euronet  50/50 Max u suradnji s Gradom Zagrebom. Projekt se odnosi na utvrđivanje rezultata uštede toplinske i električne energije u Školi te je Grad Zagreb Školi donirao novčana sredstva u iznosu od 29.250,08 kn za jednu godinu sudjelovanja u Projektu te 25.732,02 kn za drugu godinu. Spomenuta sredstva škola je  utrošila za poboljšanje  uvjeta rada te podizanje standarda škole u edukativne svrhe i rad s učenicima.

Osim navedenih projekata škola sudjeluje u cijelom nizu manjih  projekata kao npr.

• Projekt građanin
  • Volontiram, učim, širim dobru priču
  • Projekt „Zdravo!“
  • Pametni volonteri – mala škola pametnog učenja
  • Croatica za djelcu i mlade: promicanje hrvatskog jezika i hrvatske  pisane baštine
  • Ljubav ne boli – nasilje boli!
  • Očuvanje ekosustava Plitvičkih jezera i ekonomska održivost
Pored redovne nastave, škola organizira i provodi program srednjoškolskog obrazovanja odraslih. Programi srednjoškolskog obrazovanja odraslih obuhvaćaju program za stjecanje srednje stručne spreme i program prekvalifikacije.

> O školi  > Profil škole