preskoči na sadržaj

Prva ekonomska škola Zagreb

Priručnici i savjeti za roditelje
Novosti

Tribina za roditelje: „Kad roditelji nemaju autoriteta?“ Vijest ima dokument u privitku

Autor: Tatjana Antić-Kivađ, 9. 10. 2024. 11:58

Poštovani roditelji,
dostavljamo Vam poziv Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ na Tribinu za roditelje pod nazivom  „Kad roditelji nemaju autoriteta?“, koja će se održati u četvrtak, 24. listopada 2024. godine, s početkom u 18 sati putem YouTube kanala. Tribinu će voditi  mr. sc. Lucija Sabljić, dipl. soc. pedagoginja iz Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZJZ „Dr. Andrija Štampar“.
 
Potrebno je da svoje prijave šaljete na e-mail adresu andreja.radic@stampar.hr
 
[više]

Je li nikotin in? - 22. travnja 2024. godine, s početkom u 18 sati putem You tube kanala.

Autor: Tatjana Antić-Kivađ, 15. 4. 2024. 16:37

 

Dragi roditelji,

konzumiranje duhana i nikotina već je dugo prisutno u ljudskoj povijesti. U današnje vrijeme susrećemo se s novim načinima konzumiranja duhana i nikotina, kao i s činjenicom da ga konzumiraju sve mlađa djeca.

Na tribini pod nazivom „Je li nikotin in?“ govorit će se o raširenosti konzumiranja nikotinskih vrećica, e-cigareta i snusa, kao i o njihovoj štetnosti.

 

Tribina

„Je li nikotin in?“ održat će se u ponedjeljak 22. travnja 2024. godine,

s početkom u 18 sati putem You tube kanala.

 

Voditeljica će biti mr. sc. Snježana Šalamon, dipl. socijalna radnica.

 

Molimo da se prijavite putem elektronske pošte na adresu: andreja.radic@stampar.hr.

 

Veselimo se vašem sudjelovanju!“

[više]

Štetni učinci duhanskih proizvoda i nikotinskih vrećica Vijest ima dokument u privitku

Autor: Tatjana Antić-Kivađ, 11. 12. 2023. 10:22

U posljednjih nekoliko godina, elektronske cigarete su postale iznimno popularne, posebno među mladima. Od velike je važnosti regulacija e-cigareta, na koju se treba usredotočiti. E-cigarete brzo se mijenjaju, a propisi bi trebali osigurati standarde sigurnosti i kvalitete.

E-cigarete su elektronički uređaji koji zagrijavanjem tekućine nikotina, raznih aditiva, aroma i propilen glikola proizvode aerosol koji udisanjem ulazi u organizam. E-tekućine obično su mješavina propilen glikola, glicerina, nikotina i aroma. Glicerin i propilen glikol inače se smatraju sigurnima za oralnu upotrebu, ali tijekom izloženosti visokim temperaturama mogu se pretvoriti u štetne tvari. 

Za razliku od e-cigareta, grijani duhanski proizvodi (HTP) sadrže duhanske štapiće koji se zagrijavaju štapićem uređaja kako bi se stvorio aerosol koji se može inhalirati i koji sadrži nikotin. 
 

Nikotinske vrećice služe kao zamjena za konvencionalne proizvode na bazi duhana i mogu uzrokovati slične zdravstvene rizike pa čak i veće s obzirom na možebitnu visoku količinu nikotina. Sadrže dehidrirani nikotin u obliku bijelog praha (s dodanim aromama), napravljene su za postavljanje između usana i desni, te ne zahtijevaju pljuvanje. Ne sadrže list duhana. Nikotin se apsorbira u krvotok preko sluznice u ustima. Vrećice također sadrže biljna vlakna, arome i zaslađivače.

Ovisno o primijenjenoj dozi nikotina, izloženost nikotinu može izazvati brojne različite nepovoljne reakcije u organizmu.

Mogu uzrokovati povećanje krvnog tlaka i otkucaja srca, blagi simptomi intoksikacije uključuju mučninu i povraćanje, uz povećanu izloženost simptomima kao što je proljev, slinjenje i usporavanje otkucaja srca. Teška trovanja mogu biti karakterizirana napadajima i respiratornom depresijom.

Navedene fiziološke reakcije mogu predstavljati zdravstveni rizik koji vjerojatno može utjecati – zbog svog potencijala ovisnosti – na ranjive podskupine, kao što su djeca, adolescenti i nepušači.

Ti proizvodi predstavljaju posebnu opasnost za maloljetnike zbog činjenice da je njihovu konzumaciju teško uočiti. Zbog toga postoji nedostatak društvene kontrole roditelja ili drugih odraslih osoba, što može omogućiti ovisnost. Ovisnost o nikotinu javlja se kada osoba ne može bez nikotina. Naime, na početku uzimanja nikotina, nikotin može dovesti do kratkotrajnog osjećaja ugode koji potiče neodgodivu želju za ponovnim uzimanjem. Što više osoba uzima nikotina, to je veća količina potreba za postizanje i najmanjeg osjećaja ugode. Kada se razvije ovisnost, uzimanjem nikotina ne postiže se više toliko osjećaj ugode koliko osjećaj osposobljenosti za uobičajeno dnevno funkcioniranje. Kada osoba pokuša prestati, doživljava neugodne psihičke i fizičke promjene, odnosno simptome ustezanja od nikotina.

[više]

ŠTETNOST KONZUMACIJE ENERGETSKIH PIĆA ZA MLADE

Autor: Tatjana Antić-Kivađ, 8. 12. 2023. 12:51

 Upozorenje na opasnost energetskih pića zbog njihove učestale konzumacije među mladima, a koja može dovesti i do smrtnog ishoda, uz brojne druge štetnosti za zdravlje.

Više o štetnosti konzumacije energetskih  pića možete pročitati na poveznici

https://www.hzjz.hr/energetska-pica-2023/

[više]

OPRAVDAVANJE IZOSTANAKA UČENIKA

Autor: Tatjana Antić-Kivađ, 17. 10. 2023. 18:17

Opravdavani izostanaka učenika

 
Članak 104. Statuta Prve ekonomske škole -
Opravdanim izostankom učenika s nastave smatra se izostanak za koji je razredniku, najkasnije drugi dan od dolaska učenika u Školu, dostavljena liječnička potvrda ili potvrda nadležne institucije, ustanove ili druge nadležne fizičke ili pravne osobe, uključujući i e-potvrdu o narudžbi na pregled u zdravstvenoj ustanovi.
O razlogu izostanka roditelj odnosno skrbnik obvezan je izvijestiti razrednika najkasnije drugi dan od izostanka.
Opravdanim izostankom s nastave smatra se i izostanak za koji je roditelj odnosno skrbnik pravodobno podnio zahtjev za odobrenje izostanka, a kojeg može odobriti:
- nastavnik za izostanak tijekom nastavnoga dana,
- razrednik za izostanak do 3 (pojedinačna ili uzastopna) radna dana,
- ravnatelj za izostanak do 7 (uzastopnih) radnih dana,
- Nastavničko vijeće za izostanak do 15 (uzastopnih) radnih dana.
 
Roditelj odnosno skrbnik može više puta godišnje, osobno ili pisanim putem najkasnije drugi dan od dolaska učenika u Školu, opravdati izostanak učenika za koji nije pravodobno podnesen zahtjev sukladno stavku 2. ovoga članka u trajanju do tri radna dana.
 
Opravdanost izostanka s nastave zbog zdravstvenih razloga u trajanju duljem od 3 radna dana uzastopno dokazuje se liječničkom potvrdom.
Članak 105. Ako učenik ne dolazi redovito na nastavu ili ne izvršava druge školske obveze, razrednik će zatražiti od roditelja ili skrbnika objašnjenje o razlozima učenikovog neizvršavanja obveza. O učenicima koji ne pohađaju nastavu ili ju ne pohađaju redovito, ravnatelj je dužan izvijestiti Gradski ured i nadležni centar za socijalnu skrb. 
[više]

Arhiva naših vijesti   
 


Kutak za roditelje

Informacije za roditelje

czm

https://www.czm.hr/

Centar je mjesto u kojem se pružaju usluge bez uputnice, besplatno za korisnike, sukladno potrebama djece i mladih, na inicijativu roditelja te na preporuku škole ili liječnika.

Heinzelova 62a
10000 Zagreb
Hrvatska

 Telefon:: 01 6468 333

 E-mailinfo@czm.hr

 

 

Psihološko savjetovanje

https://www.samoprostor.hr/usluge/

Psihologija za djecu, adolescente i roditelje

 

 

 

 

 

Prostor je psihološki centar za djecu, adolescente i roditelje koji nudi psihološko savjetovanje i grupne programe iz područja mindfulnessa i suosjećanja prema sebi. Cilj mu je pružanje podrške i pomoći u očuvanju mentalnog zdravlja, nošenju sa svakodnevnim izazovima i stresovima te unapređenju kvalitete života pojedinca.

 

 

 

www.centar-sirius.hr

Centar Sirius bavi se savjetovanjem i podukom djece, mladeži, odraslih, obitelji i organizacija sa svrhom rješavanja svakodnevnih problema i unapređenja kvalitete njihovog života. Nadalje, Centar organizira stručne seminare, tribine, tečajeve, radionice i predavanja. Više možete saznati na web stranicama Centra

 

IDEM

Individualnim savjetovanjima radi se na samoosposobljavanju roditelja za bolje nošenje s poteškoćama djece, njihovo samoorganiziranje, što se postiže poticanjem samoodgovornosti i odlučivanja, podrškom u konkretnoj primjeni novih načina razmišljanja u novim situacijama.

Boljim poznavanjem sebe , radom na vlastitom razvoju, suočavanjem s vlastitim sposobnostima, stavovima, ograničenjima i interesima, načinom komuniciranja kod roditelja se potiče i razvija potreba za odgovornim zastupanjem interesa svoga djeteta.

Rad s roditeljima provode psiholozi-psihoterapeuti te defektolozi/rehabilitatori s višegodišnjim iskustvom u području obiteljskog savjetovanja.

https://budisvoj.eu/roditelj21/

Ponekad je roditeljima potrebna podrška. I roditelji su ljudi. Znaju što treba i kako treba, ali ponekad osjećaju da su na kraju snaga. Dijete je biće koje crpi energiju, a ako smo još opterećeni poslom (a tko nije?), kućanskim obvezama i pokojim socijalnim obvezama nije teško doći do sagorijevanja.  

Stoga je ponekad podrška jako važna, a od svoje okoline ju je, opet ponekad, teško dobiti. Zato postoje profesionalci koji će saslušati, informirati, usmjeriti, ali i podržati.

 

SAVJETOVALIŠTA ZA OBITELJSKE PROBLEME U ZAGREBU

Udruga Plavi Telefon

U okviru Udruge djeluje savjetovalište Otvorena vrata, individualno savjetovanje i obiteljsko/partnersko savjetovanje.

Udruga provodi radionice za roditelje "Škola za uspješnije roditeljstvo".

Za dogovoranje termina savjetovanja i sve informacije je o programima i projektima Plavog telefona nazvati na broj 01 48 33 888.

Adresa: Ilica 36 ili telefon 01 48 33 888 (Linija pomoći , radnim danom od 9h do 21h)

plavi-telefon@zg.t-com.hr

www.plavi-telefon.hr

Obiteljski Centar grada Zagreba

Preventivni, obrazovni i savjetodavni programi i aktivnosti.

Preobraženska 4/IV ili Ulica grada Chicaga 13

01 4577 194

ocgz@ocgz.hr

www.ocgz.hr

Udruženje Djeca Prva

Udruga osmišljava i provodi psihosocijalne i edukativne programe/projekte.

Pod Udrugom djeluje Centar za djecu i obitelj - savjetodavne usluge za obitelj u riziku.

Hrvatskog proljeća 34/II

01 2947 066; 2947 061

udr-djeca-prva@inet.hr

www.djeca-prva.hr

Udruga Dijete-Razvod

Zaštita prvenstveno psiholoških i emocionalnih interesa djece i njihovih obitelji tijekom i nakon razvoda, te pružanje pomoći istima.

Huga Badalića 2

3647 213

098 202 130

udruga_dijete_razvod@yahoo.com

www.udruga-dijete-razvod.hr

Udruga roditelja Korak po korak

Ilica 73

01 4855 578

http://udrugaroditeljakpk.hr/

Udruga Roditelji u akciji - RODA

Zagovaranje adekvatnih rodiljnih naknada i prava na rodiljni dopust, medicinski potpomognute oplodnje, trudnoće i poboljšanja uvjeta rađanja, promocija, edukacija i savjetovanje o dojenju, edukaciji i podrška roditeljima i budućim roditeljima, sigurnost djece u prometu te zagovaranje prava djeteta i roditelja za vrijeme bolničkog liječenja djeteta.

Čanićeva 14

01 6177 500, 091 5863 717

SOS TELEFON ZA DOJENJE 01 6177 520; 091 2277 220

roda@roda.hr

www.roda.hr

Modus centar za djecu, mlade i obitelj društva za psihološku pomoć

Psihološka podrška, usluge savjetovanja, tretmana i terapije pojedincima, grupama i obiteljima kojima su takve usluge potrebne.

Kneza Mislava 11

01 4826 112

spa@dpp.hr

www.dpp.hr

Udruga Let

Edukacija i savjetovalište za samohrane roditelje - savjetovanje psihologa, pravnika i socijalnog radnika.

Sokolgradska 86

01 5803 726

udruga-let@samohrani.com

www.samohrani.com

let@zg.t-com.hr

www.udruga-let.hr

Hrvatski pokret za život i obitelj

Maksimirska 51/2

01 2316 014

hapok1990@hotmail.com

web stranice koje će Vas možda zanimati:

http://www.ti-si-sunce.hr/programska-aktivnost/besplatna-pomo-u-uenju

https://www.facebook.com/dinka.juricic?fref=ts

http://issuu.com/dinka.juricic/docs/devet_dragocjenih_vjestina

http://www.savjetovaliste.hr

« Siječanj 2025 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

 
 > Kutak za roditelje
CMS za škole logo
Prva ekonomska škola Zagreb / Medulićeva 33, HR-10000 Zagreb / ss-prva-ekonomska-zg.skole.hr / ured@ss-prva-ekonomska-zg.skole.hr
preskoči na navigaciju